Rehabilitacja dzieci Ząbki i Warszawa


Zapraszamy niemowlęta i dzieci do naszego gabinetu w Zielonce koło Warszawy. Możemy również dojechać do Państwa do domu na terenie Ząbek, Marek i Zielonki, a także prawobrzeżnej Warszawy.


Rita Calderaro-Poczmańska - ZnanyLekarz.plPływanie niemowląt

 

Środowisko wodne jest naturalnym, bo pierwotnym środowiskiem człowieka. Po narodzeniu niemowlę posiada odruch pływania, który zanika po kilku tygodniach życia. Dlatego im wcześniej rozpoczniemy adaptować dziecko do środowiska wodnego, tym szybciej przypomni sobie poprzednie odruchy. Takie zajęcia wpływają na szybszą naukę chodzenia, a potem na naukę czytania i pisania.

Rita Calderaro-Poczmańska - ZnanyLekarz.pl Doskonałym okresem do rozpoczęcia zajęć jest wiek niemowlęcy między 3 i 5 miesiącem życia. Do moich grup przyjmowane są dzieci od 3 miesiąca życia do 1 roku.


 

Imię i nazwisko:


Telefon:


E-mail:


Treść wiadomości:


Dlaczego pływanie niemowląt?

Pływanie niemowląt ma wiele aspektów. Jest to:

 • Doskonała rozrywka
  Nauka pływania to znakomita zabawa dla niemowląt i dzieci. Dzięki wykorzystaniu zabawek i szeregu kolorowych pomocy zajęcia w wodzie są wesołą, ciekawą i zdrową formą spędzania czasu i mogą stanowić podstawę i rozbudzić potrzebę aktywnego spędzania wolnego czasu w późniejszym życiu.

 • Forma dbania o rozwój motoryczny dziecka
  Swoboda ruchów, którą zapewnia woda, umożliwia przemieszczanie się w różnych kierunkach z niewielką pomocą rodzica. Ponieważ woda jest wprowadzona w ruch (rozpryskuje się, pieni, faluje) oddziałuje na ciało dziecka. Musi, więc ono przeciwdziałać zmianom pozycji, przez co poprawia się zmysł równowagi. Środowisko wodne dostarcza możliwości nieskrępowanego ruchu i jest czynnikiem odprężającym mięśnie. Podczas przebywania w wodzie mięśnie wykonują mniejszą pracę statyczną.

 • Rozwija zdolności interpersonalne
  Niemowlę poprzez przebywanie w grupie rówieśników rozwija swoją osobowość. Wspólne spędzanie czasu w wodzie oraz ciągły kontakt cielesny i wzrokowy ma ogromy wpływ na kontakt między rodzicem, a dzieckiem, podobnie jak masaż Shantala.

Pływanie niemowląt korzystnie wpływa na rozwój dziecka. Rozwija układy:

 • oddechowy - Ciśnienie wody oddziałujące na klatkę piersiową sprzyja zwiększeniu głębokości wydechu, za którym następuje głęboki wdech. Głębokie oddychanie stanowi silny środek profilaktyczny zapobiegający chorobom górnych dróg oddechowych. Głębokie wdechy i wydechy podczas pływania powodują efekt „przewietrzenia” płuc, dzięki czemu likwidowane są bakterie i przestają istnieć przychylne warunki do ich aktywizacji.

 • krwionośny - dzięki horyzontalnemu ułożeniu aktywizuje się krążenie krwi, rozwijając i wzmacniając układ sercowo – naczyniowy, poprzez ciśnienie hydrostatyczne wody, które oddziałuje na liczne naczynia krwionośne, stymuluje się podwyższenie hemoglobiny we krwi.

 • wydalniczy - podczas pływania ma miejsce „masaż” wywołany ciśnieniem hydrostatycznym wody. Za pośrednictwem masażu mięśni powłok brzusznych poprawia się perystaltyka jelit a co za tym idzie lepsze wypróżnianie. Zajęcia w wodzie minimalizują również występowanie alergii i rozstroju żołądka.

 • nerwowy - Podczas nurkowania i zatrzymywania oddechu dochodzi do stymulacji krążenia krwi w mózgu, a co za tym idzie, do jego lepszego odżywieniu i dotlenieniu w wyniku czego zanotowuje się szybszy rozwój kory mózgowej. Ponadto ciśnienie hydrostatyczne wody, które stymuluje ogromną liczbę zakończeń nerwowych ma wpływ na normalizację napięcia mięśniowego u dzieci.

Zapisy na zajęcia

Nasze zajęcia odbywają się na kilku basenach w Warszawie, a grupy organizujemy cały czas, stosownie do potrzeb rodziców. Jeśli chcielibyście Państwo zapisać swoją pociechę na organizowane przeze mnie zajęcia proszę o telefon lub e-mail.

Poniżej przykładowy film z prowadzonych przeze mnie zajęć grupowych (prowadzę również zajęcia indywidualne):Przed zajęciami koniecznie musicie Państwo zapoznać się z Regulaminem zajęć dostępnym tutaj:
Regulamin pływania Rita rehabilitacja

Warto zapoznać się również z listą rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed samymi zajęciami dostępną tutaj:
Poradnik dla rodziców Rita rehabilitacja

Do nauki pływania niemowląt wykorzystuję poniższe formy ćwiczeń:

1. Ćwiczenia kołysania dziecka na powierzchni wody
2. Ćwiczenia przemieszczania dziecka w różnych kierunkach
3. Ćwiczenia poślizgów w różnych pozycjach
4. Ćwiczenia zanurzania dziecka pod powierzchnię wody oraz nurkowania
5. Ćwiczenia aktywizujące dziecko do wykonywania ruchów kończynami dolnymi
6. Ćwiczenia aktywizujące dziecko do wykonywania ruchów kończynami górnymi
7. Ćwiczenia naśladowcze/imitacyjne
8. Ćwiczenia z zakresu samodzielnego poruszania się w środowisku wodnym
9. Ćwiczenia zapewniające aktywne przerwy odpoczynkowe

Jakie umiejętności nabywa niemowlę po szkole pływania niemowląt?

Regularne uczęszczanie z niemowlęciem do szkoły pływania (ok. 30 spotkań) umożliwia nabycie przez dziecko następujących umiejętności:
1. Samodzielnego leżenia na grzbiecie;
2. Leżenia na piersiach z pasywnym podtrzymywaniem;
3. Samodzielnego zanurzania się pod powierzchnię wody /nurkowanie/;
4. Samodzielnego wykonania wślizgu do wody połączonego z nurkowaniem;
5. Nabycie umiejętności przemieszczania się w leżeniu na piersiach i grzbiecie przy pomocy prymitywnych ruchów nóg i ramion.