Rehabilitacja dzieci Ząbki i Warszawa


Zapraszamy Maluchów od pierwszego dnia życia, aż do pełnoletności do naszego gabinetu w Ząbkach. Możemy również dojechać do Państwa do domu.


rita@rita-rehabilitacja.pl
505 974 852Masaż

 

Masaż jest to zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym (nie plastycznym) odkształcaniu tkanek miękkich. Masaż może mieć cele lecznicze, relaksacyjne oraz może przygotować mięśnie do wysiłku.

 

Masaż leczniczy


Jest to masaż oparty na technikach masażu klasycznego. Jednak sformułowanie "masaż leczniczy" odnosi się do formy zabiegu, który ma na celu leczenie pewnych zaburzeń organizmu poprzez zabiegi manualne, poprzez mechaniczne oddziaływanie na skórę i tkanki położone bezpośrednio pod jej powierzchnią oraz na części ciała i organy położone głębiej. To mechaniczne oddziaływanie polega głównie na wykonywaniu określonych ruchów, chwytów i technik, mających na celu wywołanie efektu leczniczego, np.: likwidacja przykurczów i bóli mięśniowych.

 

Masaż relaksacyjny


Bardzo często spotykanym zabiegiem jest masaż relaksacyjny, który ma za zadanie odprężyć i zrelaksować osobę masowaną. Podczas wielu trudów w pracy czy z powodu problemów nasze ciała są spięte, a mięśnie naprężone, co może sprawiać ból i nieprzyjemne uczucie. Także skołatane nerwy i zmartwienia powodują, że czujemy się źle i masaże relaksacyjne mogą być idealnym rozwiązaniem, by pozbyć się problemów i odprężyć. Jeżeli źródłem napięcia mięśni jest długotrwały stres, to można go usunąć stosując delikatne, spokojne i powolne techniki masażu.


Masaż sportowy


W niewielkim stopniu różni się od klasycznego masażu leczniczego. Wykonywany jest zdecydowanie silniej i energiczniej. Celem tego masażu jest rozgrzewka, usunięcie przemęczenia powstałego na skutek intensywnego wysiłku fizycznego, zakwasów bądź likwidacji powstałych kontuzji. Występuje w kilku formach jako masaż:


  • przedwysiłkowy - mający na celu przygotowanie organizmu do wysiłku sportowego - np. skracając rozgrzewkę itp.
  • międzywysiłkowy - masaż wykonywany w przerwach między wysiłkami (między startami na zawodach sportowych), jego celem jest podtrzymanie wysokiej aktywności organizmu w trakcie zawodów
  • powysiłkowy - mający na celu skrócenie czasu regeneracji organizmu po intensywny i długotrwałym wysiłku
  • uzupełniający - wspomagający trening sportowy (np. wspomagający trening masy mięśniowej)

 

Masaż izometryczny


Stosowany jest w rehabilitacji w stanach po częściowym unieruchomieniu kończyn, tam gdzie nastąpił częściowy zanik lub osłabienie mięśnia, najczęściej po urazach, złamaniach lub dłuższej rekonwalescencji z powodu innych schorzeń. Wykonuje się go również jako masaż wyszczuplający-poprzez redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej oraz masaż przyczyniający się do wzrostu masy i siły mięśniowej.

 

Masaż odchudzający


Jest to bardzo intensywny masaż. Polega na ugniataniu, uciskaniu i oklepywaniu ciała i może być dość bolesny, ponieważ jego zadanie polega na rozbiciu komórek tłuszczowych, które znajdują się głęboko w tkance podskórnej. Ma na celu poprawę krążenia chłonki, wygładzenie skóry i - co za tym idzie - uzyskanie widocznego efektu wyszczuplającego.

 

Drenaż limfatyczny


Jest to rodzaj specjalistycznego masażu wspomagającego odpływ chłonki z kończyn. Polecany jest szczególnie osobom, u których występują obrzęki, będące wynikiem zastoju krwi i limfy w przestrzeniach międzykomórkowych. Drenażu używa się z powodzeniem nie tylko jako masaż ogólny, ale też jako zbieg kosmetyczny twarzy. Jest leczeniem wspomagającym po amputacji piersi, czyli mastektomii.